• lek. Remigiusz Sikora
  • Lekarz ginekologii i położnictwa

Osteoporoza, nazywana „dyskretnym złodziejem kości”, jest najczęstszą chorobą atakującą układ kostny. Przez wiele lat, nie dając żadnych objawów, okrada szkielet z odłożonych tam zasobów, aż do momentu, gdy okazuje się, że kość jest już tak osłabiona, że nie może podołać działaniu normalnych nacisków – wówczas dochodzi do złamań.

Częstość występowania osteoporozy wyraźnie rośnie u osób po 60 roku życia. Choroba dotyczy głównie dojrzałych kobiet po menopauzie, choć mężczyźni również chorują – jednak znacznie rzadziej i przeważnie za sprawą podeszłego wieku.

Niekiedy osteoporozę, dawniej nazywaną zrzeszotnieniem kości, fundujemy sobie na własne życzenie. Przyczyny osteoporozy zależne od nas samych to: nieprawidłowa dieta, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niedobór witaminy D, brak aktywności fizycznej czy stosowanie niektórych leków.

Istotne jest szybkie rozpoznanie osteoporozy, zwłaszcza u pacjentów, u których pojawiły się pierwsze symptomy osteoporozy, czyli przewlekły ból kręgosłupa, obniżenie wzrostu, garbienie się. Celem leczenia osteoporozy jest zachowanie masy kostnej powyżej „progu złamań”. W tym celu stosuje się wiele środków farmaceutycznych, a chorzy przyjmujący te preparaty muszą być pod stałą kontrolą lekarza. Niektóre z nich należy zażywać przez wiele lat. Podobnie jest z profilaktyką, którą trzeba zachować do końca życia. Właściwie dobrany sposób leczenia może całkowicie zmniejszyć ryzyko złamań i utrzymać sprawny układ ruchu aż do starości.

Świadczenia udzielane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak również prywatnie.
Powrót do strony "Poradnie Specjalistyczne"