Program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy - badania densytometryczne na lata 2014-2022

OSTEOPOROZA. Cichy złodziej kości.

Program bezpłatnych badań profilaktycznych i wczesnego wykrywania osteoporozy u kobiet pomiędzy 45, a 65 rokiem życia na terenie Powiatu Lubińskiego.
Program realizowany do 15 grudnia 2022 r.

Osteoporoza, nazywana „dyskretnym złodziejem kości”, jest najczęstszą chorobą atakującą układ kostny. Przez wiele lat, nie dając żadnych objawów, okrada szkielet z odłożonych tam zasobów, aż do momentu, gdy okazuje się, że kość jest już tak osłabiona, że nie może podołać działaniu normalnych nacisków – wówczas dochodzi do złamań.

Częstość występowania osteoporozy wyraźnie rośnie u osób po 60 roku życia. Choroba dotyczy głównie dojrzałych kobiet po menopauzie, choć mężczyźni również chorują – jednak znacznie rzadziej i przeważnie za sprawą podeszłego wieku.

Niekiedy osteoporozę, dawniej nazywaną zrzeszotnieniem kości, fundujemy sobie na własne życzenie. Przyczyny osteoporozy zależne od nas samych to: nieprawidłowa dieta, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niedobór witaminy D, brak aktywności fizycznej czy stosowanie niektórych leków.

Istotne jest szybkie rozpoznanie osteoporozy, zwłaszcza u pacjentów, u których pojawiły się pierwsze symptomy osteoporozy, czyli przewlekły ból kręgosłupa, obniżenie wzrostu, garbienie się. Celem leczenia osteoporozy jest zachowanie masy kostnej powyżej „progu złamań”. W tym celu stosuje się wiele środków farmaceutycznych, a chorzy przyjmujący te preparaty muszą być pod stałą kontrolą lekarza. Niektóre z nich należy zażywać przez wiele lat. Podobnie jest z profilaktyką, którą trzeba zachować do końca życia. Właściwie dobrany sposób leczenia może całkowicie zmniejszyć ryzyko złamań i utrzymać sprawny układ ruchu aż do starości.

Zapraszamy na bezpłatne badanie densytometryczne wraz z konsultacją lekarską do:

NZOZ OMP Sp. z o.o.
ul. Słoneczna 1
59-300 Lubin
tel. 76 84 10 100, tel. 76 84 10 245

Program finansowany jest ze środków Powiatu Lubińskiego.

Powrót do strony "Programy Zdrowotne i Profilaktyka"